sobota, 14 stycznia 2012

Nowe choroby zawodowe

Nowe choroby zawodowe

Autorem artykułu jest Agnieszka Kowalska



Jako specjaliści ds. bhp musicie wiedzieć, że od 3 września 2002 r. zmienił się wykaz chorób zawodowych oraz szczegółowe zasady postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania takich chorób.

Stwierdzenie choroby zawodowej

Przypominamy Wam, że chorobą zawodową jest każda z chorób, które znajdziecie w szczegółowym wykazie stanowiącym załącznik do nowego rozporządzenia. Jest to poszerzony wykaz obejmujący 26 grup chorób zawodowych (np. choroby alergiczne, układu ruchu, ostre zatrucia, nowotwory). O stwierdzeniu zawodowego charakteru danej choroby decyduje ocena warunków pracy, jeżeli w jej wyniku można bezspornie lub z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że choroba ta została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy. Obecnie dopuszczono zatem, aby o zakwalifikowaniu choroby do chorób zawodowych decydowało już wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia związku między czynnikami środowiska pracy (czyli tzw. narażeniem zawodowym), a ich niekorzystnym wpływem na zdrowie pracownika, a nie jak dotychczas kategoryczne stwierdzenie, że „choroba została spowodowana" warunkami pracy.

Przy takiej ocenie będą brane pod uwagę - w odniesieniu do:

czynników chemicznych i fizycznych - rodzaj czynnika, wartość stężeń lub natężeń oraz okres narażenia zawodowego.czynników biologicznych - rodzaj czynnika, ustalenie czasu kontaktu oraz stwierdzenie mechanizmu działania lub drogi szerzenia się czynnika, bez konieczności określenia jego stężenia,

czynników o działaniu uczulającym (alergenów) - rodzaj czynnika i stwierdzenie kontaktu z takim czynnikiem w czasie pracy, jeżeli występował on w środowisku pracy, surowcach, półproduktach lub gotowych wyrobach, bez konieczności określania jego stężenia,

sposobu wykonywania pracy - określenie stopnia obciążenia wysiłkiem fizycznym oraz chronometraż (czas trwania) czynności, które mogą powodować nadmierne obciążenie odpowiednich narządów lub układów organizmu ludzkiego.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz